Z nami dowiesz się jak rozkręcić własny biznes

Auto w leasing – czy to się opłaca?

Leasing to instrument finansowy, który pojawił się na polskim rynku ponad dwadzieścia lat temu. Choć dostępnych jest coraz więcej ofert dla osób fizycznych, z tej formy finansowania najczęściej korzystają przedsiębiorcy, biorący auto w leasing. Zobacz, co warto wiedzieć na temat leasingu na samochód!

Kredyt samochodowy a leasing na auto – podstawowe różnice

Co odróżnia kredyt od leasingu? Można powiedzieć, że o ile kredyt jest formą zakupu danego przedmiotu, to leasing jest jego wynajęciem. I tak, jeśli kupujesz auto na kredyt, stajesz się jego właścicielem (lub współwłaścicielem razem z bankiem, jeśli przedmiotem zabezpieczenia twojego kredytu jest właśnie kupiony samochód). Jeżeli jednak bierzesz auto w leasing,  nie stajesz się jego właścicielem. Pozostaje nim firma leasingowa. Ty natomiast ustalasz z leasingodawcą, że będziesz z danego samochodu korzystał przez określony czas, a w zamian za to będziesz płacił firmie leasingowej określone w umowie miesięczne raty leasingowe. Oczywiście po zakończeniu okresu umowy będziesz mógł wykupić samochód, z którego korzystałeś w ramach auto leasingu, i stać się jednocześnie jego właścicielem. Dokładne warunki współpracy określa umowa leasingowa z konkretną instytucją finansującą.

Czy opłaca się wziąć auto w leasing?

Leasing na auto jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla zdecydowanej większości osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podatku:

  • kapitałową część raty leasingowej,
  • odsetkową część tej raty,
  • a także koszty związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu.

Możliwość wpisania tych wydatków w koszty uzyskania przychodu przekłada się na wymierne oszczędności. Podkreślmy, że z opcji tej nie mogą skorzystać przysłowiowi Kowalscy lub firmy, które finansują zakup auta kredytem.

Przyjazna procedura w leasingu na auto

Kolejna kwestia to procedura przyznania finansowania samochodu w przypadku auto leasingu. Jest ona zdecydowanie prostsza i szybsza, kiedy ubiegasz się o leasing na auto, niż kiedy starasz się uzyskać kredyt. Leasing samochodu (w porównaniu z kredytem) będzie też łatwiejszy do uzyskania dla firmy, która dopiero rozpoczęła swoją działalność. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta:

  • leasingowany samochód pozostaje własnością finansującego (czyli leasingodawcy),
  • przekłada się to na mniejsze ryzyko ponoszone przez firmę leasingową,
  • wówczas, jeżeli twojej firmie zabraknie środków na opłacanie rat leasingowych, będziesz zmuszony oddać pojazd właścicielowi.

Przy wszystkich zaletach leasingu trudno się więc dziwić, że korzystają z niego (w tym właśnie z leasingu na auto) najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa, co wynika z raportu Związku Polskiego Leasingu „20 lat leasingu w Polsce”. Jak podaje organizacja, udział najpopularniejszego segmentu samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony w strukturze rynku leasingu w naszym kraju wynosi aż 45%.