Z nami dowiesz się jak rozkręcić własny biznes

Platforma Magento – jaki hosting sprawdzi się najlepiej?

Zakładając sklep internetowy, na przykład sklep internetowy Magneto, musimy mieć na uwadze, że w przyszłości będzie on dużo bardziej obciążony, ponieważ naturalnie wzrośnie nim zainteresowanie. Dlatego bardzo ważnym jest, aby już na samym początku zadbać o wytrzymały hosting. Dużo zależy tutaj również od oferowanych przez nas produktów oraz ogólnej popularności marki.

Musisz wiedzieć, że sklepy internetowe e-commerce, w tym także sklep internetowy Magneto, zużywa bardzo dużą ilość zasobów, takich jak na przykład pamięć RAM. Dane statystyczne pokazują, że coraz większa liczba polaków swoje zakupy woli zrobić w sieci, a niektóre sklepy internetowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Jeżeli chcesz więc uniknąć sytuacji, w której to twój sklep zniknie z sieci w wyniku zbyt dużego obciążenia serwera, powinieneś przeczytać ten artykuł.

Platforma Magneto a hosting współdzielony SSD

Zakładając sklep internetowy musisz wziąć pod uwagę, że w przyszłości liczba klientów będzie dużo większa niż teraz. Tym samym oznacza to coraz większą liczbę zapytań do bazy danych, a także zwiększone obciążenie dla systemu księgowości oraz systemu magazynowego. Jednak jeżeli jesteś drobnym sprzedawcą detaliczny, to wszystkie wymienione wyżej problemy nigdy nie będą dotyczyć twojego sklepu. Dlatego dla małych sklepów najbardziej optymalnym rozwiązaniem może okazać się serwer współdzielony SSD.

Jedną z największych zalet korzystnie z takiego rozwiązania, jest znaczne ograniczenie kosztów hostingowania sklepu internetowego, co jest szczególnie ważne w przypadku małych sklepów, które nie mają zazwyczaj bardzo dużego budżetu. Hosting współdzielony SSD polega na tym, że z tego samego serwera korzysta w tym samym czasie kilka stron, a więc sklep internetowy Magneto, który przy małej liczbie zapytań również nie zużywa dużej ilości zasobów serwera, nie będzie sprawiał żadnego problemu kupującym.

Minusem tego rozwiązania jest to, że jeśli którakolwiek z witryn, znajdująca się na tym samym serwerze hostingowym co nasz sklep internetowy, zanotuje bardzo duże obciążenie, to wpłynie to w sposób znaczący również na wydajność naszego sklepu i tym samym komfort kupujących.

Jak platforma Magneto będzie funkcjonować na serwerze VPS lub serwerze dedykowanym

Jeżeli nie chcesz, aby twój hosting był współdzielony z innymi witrynami, pozostają ci dwie możliwość. Musisz jednak wiedzieć, że obydwie wiążą się oczywiście z dużo większymi kosztami, niż miało to miejsce w przypadku serwera współdzielonego. Mowa tutaj oczywiście o serwerze VPS (Virtual Private Server) lub serwerze. Który z nich jednak wybrać, aby sklep internetowy chodził możliwie jak najbardziej wydajnie? Na przykład sklep Magneto. Moduły takiego sklepu powinny być przede wszystkim dobrze zintegrowane, w przeciwnym razie nasi klienci mogą mieć poważne problemy z dokonaniem zakupów i to niezależnie od używanego przez nas serwera.

Zaletą korzystania z serwera VPS jest fakt, że w każdej chwili możesz rozszerzyć (za dodatkową opłatą) jego zasoby, jeśli te okażą się niewystarczające. Sklep internetowy Magneto będzie również znakomicie działał na serwerze dedykowanym, ponieważ w przypadku tego rodzaju serwera klient posiada kontrolę nad niemal wszystkimi parametrami technicznymi serwera – od zainstalowanego na serwerze oprogramowania aż po odpowiedni dobór sprzętu.

Platforma Magento – na jakie parametry serwera należy zwrócić uwagę?

Jedną z najważniejszych cech, którą powinien odznaczać się dobry serwer jest oczywiście duża pojemność. Jest to ważne, ponieważ wraz z rosnącym asortymentem oferty naszego sklepu rośnie również miejsce potrzebne do jego przechowywania. Platforma Magento jest tego najlepszym przykładem. Wiele sklepików, które rozpoczynały jako mały sklep internetowy Magento, teraz są już prężnie działającymi sklepami, których markę zna chyba każdy.

Drugim, aczkolwiek niemniej ważnym aspektem dobrego sklepu internetowego jest wydajność i prędkość wczytywania, co jest również szczególne ważne w przypadku sklepu Magneto. Moduły, wchodzące w zawartość sklepu powinny być ze sobą dobrze zsynchronizowane w taki sposób, aby klient nie musiał czekać zbyt dużego czasu na dokonanie płatności czy sfinalizowanie swoich zakupów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Aurora Creation