Z nami dowiesz się jak rozkręcić własny biznes

Fundusze europejskie – dofinansowanie dla firm

Dofinansowania dla nowoczesnych firm

Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Nie trzeba wówczas wykonywać poleceń szefa oraz martwić się o stabilność zatrudnienia. Niestety, często marzenia te odkłada się na bok z obawy o brak wystarczających pieniędzy. Na szczęście własna działalność gospodarcza wcale nie musi kosztować fortuny. Wystarczy jedynie wiedzieć, gdzie szukać, by uzyskać odpowiednie wsparcie, dotacje i dofinansowanie swojej przyszłej firmy. A możliwości jest naprawdę wiele. Chodzi tu przede wszystkim o dofinansowania unijne. Najważniejsze jednak jest to, że dodatkowe i wcale nie małe pieniądze można zdobyć nie tylko na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Dotacje są kierowane także do właścicieli istniejących już na rynku firm.

W jakim celu można skorzystać z dotacji? Pieniądze można uzyskać niemal na każdy cel, co pozwala rozwinąć posiadaną firmę w wielu jej aspektach, bądź też wyraźnie obniżyć koszty poszczególnych etapów zakładania działalności gospodarczej. Dofinansowanie można pozyskać na następujące cele:

 • na wspomniane już założenie firmy,
 • na projekty badawcze i rozwojowe,
 • na prowadzenie firmy internetowej oraz szeroko pojęty e-biznes,
 • na rozwój firmy oraz jej modernizację,
 • na założenie gospodarstwa agroturystycznego i inne inicjatywy związane z turystyką wiejską,
 • na modernizację firmy pod kątem ochrony środowiska – np. turbiny wiatrowe lub solary,
 • na podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych pracowników w postaci szkoleń, kursów, a nawet studiów podyplomowych,
 • na wsparcie sposobów i możliwości eksportu oferowanych przez firmę produktów,
 • na zakup sprzętu komputerowego oraz oprogramowania,
 • na wdrażanie innowacji – np. nowe rozwiązania technologiczne, projekty internetowe lub badawcze,
 • na zakup licencji, patentów,
 • na zakup lub dzierżawę nieruchomości,
 • na różnego rodzaju remonty i roboty budowlane.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także program Innowacyjna Gospodarka, który został uchwalony już dość dawno, bo w 2007 r., a jednak wiele osób jeszcze o nim nie słyszało. Program ten jest finansowany ze środków europejskich. Odbiorcami Innowacyjnej Gospodarki są przedsiębiorcy, którzy nie boją się nowych wyzwań i chcą realizować innowacyjne projekty. Powinny być one związanie z badaniami lub rozwojem nowoczesnych technologii czy inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Kolejną gratką wśród dostępnych dotacji może okazać się program o nazwie PARP, który również kierowany jest do osób idących z duchem czasu, między innymi do tych, którzy zajmują się (lub chcą zajmować) e-biznesem.

PARP to skrót od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Oferta tego programu ma na celu wspieranie działalności innowacyjnej i badawczej małych oraz średnich firm. Ponadto program ten ma wpływać na wzrost eksportu, rozwój regionalny, rozwój zasobów ludzkich, a także wykorzystywanie innowacyjnych technologii. W ramach PARP mieszczą się trzy programy – wspomniana już Innowacyjna Gospodarka, a także Kapitał Ludzki oraz Rozwój Polski Wschodniej.

Oczywiście są to tylko niektóre możliwości zdobycia dofinansowania na własny biznes. Aby maksymalnie wykorzystać swoje możliwości, można zasięgnąć rady doradcy, np. w Urzędzie Pracy.