Z nami dowiesz się jak rozkręcić własny biznes

Jak założyć firmę

Co należy zrobić, by założyć firmę

Rynek pracy w dobie kryzysu jest dość ubogi. Często poszukiwania wymarzonej pracy ciągną się latami, a i tak nie ma gwarancji, że w ostateczności nie wylądujemy na kasie w supermarkecie. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Samozatrudnienie pozwala bowiem realizować własne marzenia oraz wykorzystywać posiadane kompetencje i umiejętności. Co więcej, jest się szefem samemu dla siebie.

Jeśli nie wiesz, jak założyć własną firmę, z pewnością znajdziesz tu wiele cennych wskazówek. Przede wszystkim założenie działalności gospodarczej należy rozpocząć od analizy aktualnej sytuacji oraz planów. Przede wszystkim musimy pomyśleć o tym, w jakiej branży chcemy zaistnieć, czym dokładnie ma się zajmować firma, a także o tym, jak duża ona będzie, a tym samym, czy będziemy jeszcze kogoś zatrudniać, a może raczej zależeć nam będzie na działalności jednoosobowej?

Czynnikiem, który niewątpliwie będzie miał duży wpływ na wyniki powyższej analizy są posiadane fundusze. Jeśli nie posiadamy oszczędności, lub są one niewystarczające, musimy pomyśleć o jakiejś pożyczce. Na szczęście banki łaskawym okiem patrzą na osoby chcące zakładać własny biznes – choć oczywiście wszystko zależy też od kwoty, którą chcemy uzyskać oraz od wiarygodności kredytowej.

Można znacznie obniżyć koszty związanie z zakładaniem firmy, korzystając z różnego rodzaju dotacji. Wystarczy udać się w tym celu do Urzędu Pracy z gotowym biznesplanem, by móc liczyć na dofinansowanie. Można też pozyskać dotacje na szczegółowe czynności – np. zakup lub dzierżawę nieruchomości, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania czy na elementy e-biznesu. Tego typu dofinansowania mogą obniżyć nam koszty, jakie pochłonie nam nowa działalność gospodarcza, nawet o 50-70%. Wystarczy jedynie okazać chęci oraz ciekawy pomysł na nowoczesną i dobrze zapowiadającą się firmę.

W zaplanowaniu firmy i w otrzymaniu dotacji z pewnością pomoże nam dobry biznesplan, który oszacuje cele i założenia firmy, a także określi, jak duże są szanse na odniesienie sukcesu. Biznesplan dobrze jest zamówić u profesjonalisty, jeśli samemu nigdy wcześniej się takiego nie wykonywało. Na pewno nie należy, dla dobra własnej firmy, ściągać gotowego biznesplanu z Internetu i traktować go jako swój

Gdy już określimy charakter swojej firmy, zaplanujemy finanse związane z jej założeniem, pozostają nam już tylko formalności, a przede wszystkim rejestracja firmy. Należy dokonać jej w Urzędzie Miasta lub Gminy. Kolejnym krokiem jest z kolei reglamentacja działalności gospodarczej oraz uzyskanie numeru REGON. Organizując własny biznes, należy zadbać także o następujące kwestie, które może wydają się dość błahe, lecz są niezbędne:

  • firmowa pieczątka,
  • założenie firmowego konta bankowego,
  • zgłoszenie siebie i osób zatrudnionych do ZUS,
  • zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy o osobach, które zostały zatrudnione.

Chociaż wiele osób narzeka na polską biurokrację, założenie firmy nie jest trudnym i bardzo czasochłonnym procesem. Jeśli mamy ciekawy pomysł na biznes, z pewnością wszystkie te formalności przyniosą nam satysfakcję.